Ogrevanje

Plinska instalacija za zemeljski plin

Pred priključitvijo na omrežje je treba pridobiti soglasje pristojnega distributerja.


Uporaba plina je okolju prijazna. Emisije CO2 kot produkta zgorevanja je v primerjavi z ostalimi fosilnimi gorivi občutno manjša. Ob zgorevanju plina ni dima, vonja ali saj. Za uporabo, predvsem v gospodinjstvu uporabljamo dve vrsti plina, zemeljski ali utekočinjeni naftni plin.

Zemeljski plin je nestrupen plin, lažji od zraka, ki je v določenem razmerju z zrakom eksploziven. Je brez vonja, zato mu zaradi varnostnih razlogov dodajajo v ustreznem razmerju odorans, značilen vonj, po katerem zaznamo prisotnost plina. Odorirna naprava je namenjena za dodajanje odorirnega sredstva v zemeljski plin z namenom hitrejšega zaznavanja prisotnosti zemeljskega plina z vohom.

Produkt gorenja (pri pravilni nastavljeni mešanici plina in zraka ) sta CO2 in H2O, kar je ekološko sprejemljivo. Svetovne zaloge zemeljskega plina se ocenjujejo še za nadaljnjih 70 – 80 let. 

Večina lastnikov stanovanjskih objektov in novo graditelji se pri  obnovi dotrajanih instalacijskih sistemov v hiši oziroma pri energijski zasnovi novih objektov vse pogosteje odločajo za celovito uporabo plina pri ogrevanju, pripravi tople vode in kuhanju. Tudi z investicijskega vidika so plinske naprave konkurenčne napravam, ki uporabljajo fosilna goriva. Na sliki št. 1 je prikazan dovod zemeljskega plina v zgradbo in področje delitve odgovornosti med podjetjem za distribucijo plina in lastnikom zgradbe. 

Slika 1 – Dovod plina v zgradbo in področje odgovornosti
Slika 1 – Dovod plina v zgradbo in področje odgovornosti

Individualni porabniki zemeljskega plina se z gorivom oskrbujejo prek hišnega priključka, vezanega na distributerjev sekundarni razvod plinovodnega omrežja. Pred priključitvijo na omrežje je treba pridobiti soglasje pristojnega distributerja. Instalacije za zemeljski plin se izvajajo v skladu po DVGW TRGI " tehničnih predpisih. Slika 2 in 3 prikazujeta izvedbo plinske instalacije v notranjosti objekta, z namestitvijo plinskega števca v kleti (slika 2 in z namestitvijo plinskega števca v nadstropju (slika 3). 

Slika 2 – Plinska instalacija s plinskim števcem v kleti
Slika 2 – Plinska instalacija s plinskim števcem v kleti

Notranja plinska inštalacija zajema vso plinovodno napeljavo od požarne pipe do posameznih plinskih trošil. Plinska trošila so vse naprave, ki so priključena na plinsko inštalacijo in trošijo plin.

Za izvedbo plinske instalacije se vse pogosteje uporabljajo tudi bakrene cevi, dopustne po DIN EN 1057 in DVGW ter delovnih predpisih GW 392. V preglednici št. 1 so prikazane dimenzije in odmiki, ki so izpisani na opozorilni tablici za jeklene ali bakrene cevi.

Preglednica št. 1: Zapis dimenzije in odmika hišnega priključka za jeklene in bakrene cevi.

Jeklene  cevi Bakrene cevi
DN / v m DXS mm / v m
 
10 2,25 12 x 1,0 1,25
- - 15 x 1,0 1,25
15 2,75 18 x 1,0 1,50
20 3,00 22 x 1,0 2,00
25 3,50 28 x 1,5 2,25
32 3,75 35 x 1,5 2,75
40 4,25 42 x 1,5 3,00
50 4,75 54 x 2,0 3,50

Bakrene cevi se lahko uporabijo z glavno zaporno opremo (GZO) za prosto polaganje, lahko pa so prav tako položene v zemljo kot zunanja instalacija. 

Slika 3 – Plinska instalacija s plinskim števcem v nadstropjih  

Bakrene, oziroma jeklene cevne instalacije, ki so nameščene na prostem ali pa so položene v zemljo, morajo biti protikorozijsko zaščitene. Kot protikorozijska zaščita je dovoljena uporaba cevi, ki imajo tovarniško nataknjeno plastično prevleko (bakrene cevi), kot tudi cevi s protikorozijskim ovojem in izpolnjujejo pogoje po DIN 30672 in za obremenitve B razreda (veljavni atest proizvajalca cevi).

Plinske cevne instalacije se po zahtevah TRGI preizkušajo na tesnost z zrakom, kot na primer z dušikom, ogljikovim dioksidom (brez kisika) ali podobno. Predhodni preizkus, glavni preizkus in potrebni drugi merilni dokazni materiali so po TRGI jasno opredeljeni. Notranja plinska instalacija zajema vso plinovodno napeljavo od požarne pipe do posameznih plinskih trošil.

Zahtevani preizkusni tlak za plinske instalacijske naprave

Preglednica št. 2: Potrebni tlačni preizkus za plinsko instalacij

Oskrbovalni tlak Tlak v plinski  instalaciji za plinskim regulatorjem  tlaka Plinski regulator tlaka Plinski tlačni regulator tlaka do priključka na plinski armaturi
Pred preizkus Glavni preizkus
Preizkus nizek tlak, maksimalno do 25 mbar   22 mbar Pred preizkus Glavni preizkus       1 bar    110 mbar
Srednji tlak   22 do 50 mbar kombinirano     1 bar  110 mbar
Maksimalni Do 1 bar   Ali 0,80 mbar Tlačni preizkus/ Preskus tesnosti  3 bar       1 bar    200 mbar

 

Slika 4 – Način hišnega plinskega priključka za eno odvzemno mesto
Slika 4 – Način hišnega plinskega priključka za eno odvzemno mesto

Hišni priključek

Hišni zunanji priključek, je sestavni del instalacije, ki poteka od javnega oskrbovalnega omrežja do glavnega zapornega organa zunaj ali v notranjosti objekta. Hišni priključek zajema fazonski kos vgrajen na primarnem ali sekundarnem plinovodu ter zaporni organ na začetku odcepnega plinovoda, če je ta zaradi izvedbe potreben.

 Požarna pipa je lahko nameščena izven zgradbe na odcepu plinskega priključka od primarnega ali sekundarnega plinovoda, ali pa v zgradbi neposredno za vstopom hišnega priključka v zgradbo. Nameščena mora biti  vedno na dostopnem  mestu in vidno označena s trajnim napisom. Če je požarna pipa nameščena v zgradbi potem mora biti dostop do nje označen s trajnimi oznakami. Hišni priključki so dimenzionirani samo za potrebe priključene zgradbe.

Naprave odjemalca so:

  • regulacijska postaja pri odjemalcu,
  • plinomer,
  • notranja plinska inštalacija,
  • plinska trošila. 

Navedene naprave so last odjemalca zemeljskega plina in z njimi upravlja. Izjema je plinomer s katerim upravlja dobavitelj.

Regulacijska postaja pri odjemalcu je lahko: 

  • regulacijska postaja pri večjih odjemalcih (nad 50 kW instalirane moči),
  • hišna regulacijska postaja,
  • stanovanjski regulator tlaka.

Navedene naprave so namenjene za znižanje tlaka s tlaka v primarnem ali sekundarnem omrežju na delovni tlak pri posameznem odjemalcu zemeljskega plina.

Hišni priključek do hiše je v lasti distribucijskega podjetja in ga lahko vgradi, obnavlja, spremeni ali odstrani le pooblaščeno podjetje za distribucijo plina. Izvedbo in spremembo lahko opravi tudi pooblaščeno podjetje s strani distributerja. Slika št. 4 prikazuje povezavo notranjega nizkotlačnega plinskega cevnega razvoda ≤ 100 mbar, z glavnim dovodom plina.

Plinski števec

Meritev porabe plina se izvaja preko plinskega števca. Plinski števci so lahko »suhi« ali »mokri«. V uporabi so predvsem »suhi« števci, ki so sestavljeni iz dveh komor znanega volumna, ki sta med seboj ločeni z usnjeno membrano. Obe komori imata dovodne in odvodne ventile in razvodnik. Dotekajoči plin komori izmenoma polni, pri čemer se membrana premika ali v eno ali v drugo stran. Premikanje membrane se prenaša na sistem vzvodov, ki krmarijo razvodnik. Ko je prva komora polna, razvodnik odpre drugo. Medtem, ko se druga komora polni, se prva prazni. Vse skupaj se ponavlja. 

Plinomeri so naprave za merjenje porabe plina in jih dobavi dobavitelj plina na stroške porabnika. 

Membranski plinski števec (MPŠ)

  • Membranski plinski števec je v lasti distributerja plina.
  • Velikost števca glede na toplotno obremenitev je prikazana v  preglednici št. 3

Predlednica št. 3: Velikost števca glede na toplotno obremenitev

Skupna toplotna obremenitev v kW   Številka velikosti Priključna mera
Do 50 MPŠ G4 DN 25
Od 50 - 90 MPŠ G6 DN 25

 

Izvedba plinskega števca velikosti G4 in G6 je narejena z enim ali dvema priključkoma za cevno povezavo. Za druge dimenzije števcev so potrebni predhodni dogovori z lastnikom plinskega omrežja oziroma z distributerjem.plina. Slika št. 5 prikazuje mere plinskega števca velikosti G4 in G6.

Slika 5 – Membranski plinski števec

Legenda k sliki št. 5:

  G4 G6
A    =  250 mm  250 mm
B    ≤  270 mm  317 mm
C    ≤    75 mm    85 mm
D1    ≤  333 mm  384 mm
D2    ≤  330 mm  384 mm
E     ≤  175 mm 218 mm

Minimalni potrebni prostor za membranski plinski števec po merah v preglednici in na sliki št. 5, je z minimalnim pribitkom do 100 mm za sosednje instalacijske vgradne dele. Instalacijske naprave se začnejo neposredno za zunanjim hišnim priključkom za regulatorjem tlaka, ki je narejen z navojnim oziroma s priključkom na prirobnico. Notranja plinska inštalacija zajema vso plinovodno napeljavo od požarne pipe do posameznih plinskih trošil.

Priključitev na plinsko omrežje

 Pred priključitvijo in zagonom plinske instalacije, mora investitor na podlagi vloge in potrebnih soglasij z dobaviteljem plina skleniti pogodbo o priključitvi in plačati prispevek za hišni priključek. Višino prispevka za hišni priključek določi dobavitelj plina na osnovi investicijskega programa. Soglasje predstavlja dobaviteljevo obvezo za dobavo plina šele potem, ko je investitor oziroma odjemalec izpolnil vse pogoje iz soglasij.

Dobavitelj plina daje splošne pogoje za izvedbo priključka in nabavo ter izvedbo plinskih naprav in napeljav, ki jih investitor mora upoštevati. Hišnih plinskih inštalacij se ne sme uporabljati vse dotlej, dokler investitor ne pridobi od izvajalca potrebne ateste o sposobnosti plinskih instalacij za obratovanje in od pooblaščenega serviserja zapisnika o funkcionalnosti plinskih trošil.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje