Ogrevanje

S toplotno izolacijo preprečimo utekočinjanje

Kondenzacija predstavlja fazni prehod iz plinastega stanja v tekoče, z odvzemom toplote (ohlajevanjem) do kritične temperature.


S toplotno izolacijo ohranimo zaželeno temperaturo v prostoru. Razen ohranjanja temperature , pa obvarujemo zgradbo, tudi pred kondenzacijo. Slaba toplotna izolacija, je tudi najpogostejši razlog za nastanek kondenza.

Kondenzacija predstavlja fazni prehod iz plinastega stanja v tekoče, z odvzemom toplote (ohlajevanjem) do kritične temperature. Kondenz se vedno pojavi na hladnejši površini, če je temperatura površine pod rosiščem. Tako pride pri 20 oC temperature zraka v prostoru, do kondenzacije na površini gradbenih delov, če je relativna zračna vlažnost presegla naslednje vrednosti:

Preglednica št. 1: Predpostavke za kondenzacijo pri 20 oC temperature zraka v prostoru

Površinska temperatura

Relativna zračna vlažnost

                6,0 oC

                40 %

                9,3 oC

                50 %

              12,0 oC

                60 %

              14,4 oC

                70 %

              16,4 oC

                80 %

Da ne pride do kondenzacije in posledično do nastanka plesnenja, je potrebno vsako hišo od zunaj na debelo toplotno izolirati. Tudi s pomočjo nadziranega prezračevanja v bivalnem prostoru, v katerem je relativno visoka zračna vlažnost, poskrbimo za samodejno in energijsko varčno prezračevanje.

Debela toplotna izolacija ne preprečuje samo nastajanja kondenzata v zidovju, temveč poskrbi, da tudi v najhladnejšem zimskem obdobju, ostane toplota v prostorih, znotraj zunanjega zidovja. Iz gradbeno fizikalnega pogleda je napačno in malo učinkovito, če je opečni zid debeline 38 cm, obložen s toplotno izolacijo, debeline samo 5 cm. Pri tem se ustvarja rosišče v sloju lepila in tako je lepilo skozi celo zimo vlažno. Na sliki št. 1 je prikazan primer za nastanek kondenzacije na opečnem zidu.

Slika 1 - Primeri za nastajanje kondenzata na opečnem zidu
Slika 1 - Primeri za nastajanje kondenzata na opečnem zidu

Zato je pri toplotni izolaciji potrebno posebno skrb nameniti nastajanju toplote in vodne pare. Dobro je, da omogočimo nadzorovan prehod toplote in vodne pare navzven, iz prostora. To najbolje zagotovimo, če vgradimo paropropustno folijo, ki omogoča, da vodna para, ki nastaja v notranjosti, čim bolje in enakomerno prehaja skozi obodno konstrukcijo, hkrati pa omogoča pravilno izmenjavo zraka v prostoru.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje