Razno

Vpliv podnebnih sprememb na majhno in samooskrbno kmetijstvo

Možen vpliv podnebnih sprememb na svetovno preskrbo s hrano


Nekateri najpomembnejši vplivi globalnih podnebnih sprememb se bodo občutili med prebivalci oziroma kmetovalci, predvsem v državah v razvoju, ki so majhni. Njihova ranljivost za podnebne spremembe je posledica pretežno lociranja v tropih in različnih socialno ekonomskih, demografskih in političnih trendov, ki omejujejo njihovo sposobnost prilagajanja spremembam.

Koruza, odporna na sušo
Koruza, odporna na sušo

Te vplive bo težko oblikovati ali napovedati zaradi pomanjkanja standardiziranih opredelitev teh vrst sistemov kmetovanja in s tem standardnih podatkov nad nacionalno ravnjo, ki so bistvene značilnosti teh sistemov. Njihova specifičnost glede na lokacijo ter vključevanje v strategije kmetijskega in neživilskega preživljanja je njihova ranljivost za vrsto podnebnih in drugih sprememb.

Čeprav sta oba pomena sprememb široko uporabljana vzornika, je presenetljivo malo objavljenih opredelitev ali »samooskrbnega kmetijstva« ali »malega kmetijstva«. Kmetijske dejavnosti in z njimi povezane dejavnosti, ki skupaj tvorijo strategijo preživetja. Za označevanje dejavnosti samooskrbe s kmetijskimi pridelki ali relativnega premika v smeri takšne dejavnosti, kot v razvoju v vzhodni Evropi po koncu načrtovanih gospodarstev.

Posušene sončnice v Bolgariji, kjer so vročinski valovi presegali 40 oC
Posušene sončnice v Bolgariji, kjer so vročinski valovi presegali 40 oC

Pogosto se uporablja tudi v ne tehničnem smislu, da bi se opisalo revno podeželje v državah v razvoju. Takšna uporaba odvrača pozornost od dejstva, da so tržni odnosi globoko vstopili v kmetijstvo v skoraj vseh delih sveta in da izmed najpomembnejših težav teh kmetov izhajajo iz pogojev njihove vključitve na trg.

Vzročno pripisovanje nedavnih bioloških trendov podnebnim spremembam je zapleteno, ker ne klimatski vplivi prevladujejo nad lokalnimi, kratkoročnimi biološkimi spremembami. Vsak temeljni signal podnebnih sprememb se bo verjetno pokazal z analizami, ki jih raziskujejo zaradi sistematičnih trendov v različnih vrstah in geografskih regijah. Razprave so v okviru foruma o podnebnih spremembah in razkrivajo več opredelitev „sistematičnega trenda“.

Uporabljajo se  različne analize za več vrst, s čimer se dokazujejo nedavna biološka gibanja, ki se ujemajo s predvidevanji podnebnih sprememb. Globalne meta analize, ki so bile opravljene, so pokazale pomembne premike v razponu, ki so v povprečju znašali 6,1 km na desetletje v smeri polov (ali metrov na desetletje navzgor), in znaten napredek pomladnih dogodkov za 2 ali 3 dni na desetletje. Opredeljeni so diagnostični prstni odtis časovnih in prostorskih odzivov, ki so nedvoumno predvideni s podnebnimi trendi za 20 in 21. stoletje.

Najpomembnejši antropogeni vplivi na podnebje so emisije toplogrednih plinov in spremembe v rabi zemljišč, kot sta urbanizacija in kmetijstvo. Vendar je težko ločiti ta dva vpliva, ker oba povečata povprečno dnevno temperaturo površine za 3,4 oC. Vpliv urbanizacije je bil ocenjen s primerjavo opazovanj v mestih s tistimi v okoliških podeželskih območjih, vendar pa se rezultati zelo razlikujejo glede na to, ali se podatki o prebivalstvu 5 ali satelitske meritve nočne svetlobe 6, 7, 8 uporabljajo za razvrščanje mestnih in podeželskih območij 7, 8.

Pri tem uporabljamo razliko med trendi opazovanih površinskih temperatur v kontinentalnih državah in z ustreznimi trendi pri rekonstrukciji površinskih temperatur, določenih na podlagi ponovne analize globalnega vremena v zadnjih 50 letih, ki je neobčutljiva na površinskih opazovanjih, za oceno vpliva sprememb v rabi zemljišč pri segrevanju površin. Rezultati kažejo, da je polovica opaženega zmanjšanja dnevnega temperaturnega območja posledica urbanih in drugih sprememb v rabi zemljišč. Poleg tega znaša ocena 0,27 °C povprečnega segrevanja površin na stoletje zaradi sprememb v rabi zemljišč, katerih ocen je vsaj dvakrat višja od prejšnjih in temeljijo na urbanizaciji 7,8.

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje