Ogrevanje

Zelene zgradbe so bioklimatsko oblikovane

Zelene zgradbe so bioklimatsko oblikovane, s pasivnimi energetskimi sistemi in obnovljivo tehnologijo


Bioklimatska arhitektura in pasivni sončni sistemi

Pasivni ukrepi za zeleno energijo se nanašajo na to, kaj lahko storimo za zmanjšanje potreb stavbe po energiji in s tem porabe energije. Iskalni ukrepi vključujejo uporabo bioklimatskih načel, uporabo ustreznih energetsko učinkovitih materialov za zmanjšanje izgubljene energije, uporabo električnih naprav in razsvetljave na energetsko učinkovit način ter na splošno sprejemanje okolju prijaznega življenjskega sloga, zlasti za varčevanje z energijo. Osnovna značilnost pasivnih sistemov, ki jih razlikujejo od aktivnih, je, da se zanašajo na podedovane toplotne lastnosti materialov v sistemu in ne potrebujejo nobenih zunanjih virov energije.

Uporaba bioklimatskih načel na arhitekturnem oblikovanju temelji in vključuje majhne podnebne razmere na določenem mestu, katerih cilj je zagotoviti udobne notranje podnebne razmere (toplotno udobje, vizualno udobje in dobra kakovost notranjega zraka). Pri tem je treba zmanjšati porabo energije in uporabiti obnovljive vire energije, kot so sončna, vetrovna, vodna ali geotermalna energija.

Zelena zgradba v čudovitem okolju
Zelena zgradba v čudovitem okolju

Vzdrževanje udobnih podnebnih razmer v stavbi se pretežno nanaša na nadzor temperature, vlažnosti in stopnje osvetlitve notranjosti. Da bi to storili, moramo upoštevati najsodobnejše okolijske razmere podnevi in ​​ponoči v vseh letnih časih ter vse notranje vire podnebnih sprememb. Uporaba bioklimatskih načel kot toplotne zaščite stavbe, uporabe pasivnih sončnih sistemov, uporabe tehnik naravnega prezračevanja, hlajenja in naravne razsvetljave že od faze projektiranja v stavbi.

Znotaj neto zelene ničelne energijske hiše-
Znotaj neto zelene ničelne energijske hiše-

Na splošno je bioklimatska zasnova stavb zelo odvisna od lokalnega podnebja.

Celotna toplotna zaščita stavb z ustreznim senčenjem, učinkovito izolacijo z zračnim tesnjenjem stavbnega prostora in odprtin stavbe (kot so okna in druge odprtine).

Zelene zgradbe so bioklimatsko oblikovane-
Zelene zgradbe so bioklimatsko oblikovane-

Senčenje in ustrezna izolacija v vročih poletnih mesecih.

Izolacija in tesnjenje zraka postajata vse pomembnejša. Dobro uravnotežena toplotna izolacija, učinkovito prezračevanje brez vlage povečajo energetsko učinkovitost stavbe in zmanjšalo porabo energije.
 -   Izkoriščanje potenciala obnovljive energije, predvsem sončne energije, ki se lahko uporablja za ogrevanje vode, in prostora skozi vse leto. Končno energetsko obnašanje stavbe ob njeni uporabi; učinkovita postavitev notranjih prostorov glede na energetske potrebe in integracija s pasivnimi sistemi sončne energije.
-    Odstranjevanje odvečne toplote v stavbi, zlasti v vročih poletnih mesecih, z uporabo naravnega hlajenja in prezračevanja, ki sta lahko zelo učinkovita v nočnem času.

-    Zagotavljanje ustrezne in enakomerne osvetlitve tako, da sončna svetloba vstopa v stavbo, ne da bi nabirala čezmerno sončno toploto.

-    Vključevanje bioklimatske tehnike za izboljšanje mikroklime zunanjih prostorov stavbe, na primer zunanjo usmerjenost prostorov in senčil, z uporabo ustreznih vrst rastlin in dreves za zagotavljanje naravnega senčenja in na splošno z naslednjimi načeli.

-    V uporabi bioklimatskih načel so neizogibni pasivni sončni sistemi, ki delujejo „pasivno“, brez elektromehanskih gibljivih delov ali zunanjih virov energije in lahko zagotavljajo prostor za ogrevanje prostorov, hlajenje prostora in razsvetljavo prostora iz naravnega vira.

Lepa zelena hiša, delo Vincent-Callebaut
Lepa zelena hiša, delo Vincent-Callebaut

Načela pasivne zasnove sončnega oblikovanja narekujejo, da so zgradbe in materiali, kot so, stene, streha, tla in okna, zasnovani tako, da vplivajo na energijsko vedenje stavbe in ji pomagajo do udobnih bivalnih pogojev.

Sončna energija (sončna toplota) pozimi in jo zavrne poleti.

Oblikovni, strukturni in materialni elementi, ki veljajo za pasivno sončno in bioklimatsko arhitekturo na splošno, vključujejo postavitev in orientacijo okenskih odprtin, vrste zasteklitve, nadzor neposrednih in posrednih sončnih dobitkov, hranilnik toplote, toplotnoizolacijske materiale, rešitve in metode (notranja in zunanja toplotna izolacija), toplotna masa in toplotna odpornost materialov, učinkovito senčenje itd.

Uporabljajte energijsko občutljive in učinkovite naprave za razsvetljavo
Poleg bioklimatskega oblikovanja in uporabe sistemov zelene energije, ki se ukvarjajo z energijskimi potrebami stavbe, za varčevanje energije in številne informacije o varčevanju z energijo. Te naprave doma vključujejo hladilnike in zamrzovalnike, pralne in sušilne stroje, pomivalne stroje, domačo zvočno opremo, televizijo in drugo elektroniko, računalnike itd. Kvalificirani aparati Energy Star prikazujejo raven energijske učinkovitosti naprave. Zato moramo pri nakupu takšne opreme vedno upoštevati, da poleg stroškov za nakup, naprave ne porabijo preveč energije.

Pomembno je tudi vedeti splošno energetsko učinkovitost stavbe, od zasnove, do gradbenih in konstrukcijskih materialov, da se uporabljajo strokovno, in učinkovito.

Okolju prijazne ideje hiše_1
Okolju prijazne ideje hiše_1

Sistemi aktivne zelene energije, ki se nanašajo na tehnološke namenske programe (električne ali mehanske) za uporabo ali proizvodnjo zelene energije. Takšni sistemi lahko uporabljajo sončne sprejemnike za zbiranje sončne energije v obliki toplote v visokotemperaturni tekočini, ki jo uporabljajo v razširjenem sistemu s cevmi, črpalkami, v rezervoarjih, krmilnikih, mehanskih in električnih delih za ogrevanje prostorov ali za uporabo vroče vode ali pridobivanje energije. Tako lahko aktivni energetski sistemi vključujejo uporabo tehnologij za obnovljive vire energije, kot so sončni fotonapetostni paneli, sončni toplotni sprejemniki, vetrne turbine, sistemi za uporabo biogoriv itd. Za zbiranje obnovljive energije za izravnavo običajne energije, to je električna energija, pridobljena iz fosilnih goriv, kot sta dizelsko gorivo in plin.

Sončni paneli in sončni sistemi za domove

Sončni paneli, ki se uporabljajo za pretvorbo sončne energije v toplotno, kot so solarni ogrevalni sistemi ali neposredno v elektriko s fotonapetostnimi PV- sončnimi celicami. Uporaba obnovljivih virov energije na splošno, poleg bioklimatskih in pasivnih ukrepov za energetsko učinkovitost, je že predstavljena kot zasnova za stavbe z ničelno porabo energije.

Pri zeleni zgradbi ni nujno ničelna poraba energije, saj letno proizvedejo enako količino energije, kot, jo za ogrevanje porabijo. Zato se lahko na električno komunalno omrežje priključi le z ničelno porabo energije za ogrevanje in hlajenje. Izraz stavba z ničelno energijo pomeni, da se energija, ki jo prejme (letno), pokrije z energijo, ki jo proizvede v enem letu.

Zanimiva in pomembna dejstva o recikliranju

Recikliranje je postopek izdelave novih izdelkov iz že uporabljenih materialov. Zaradi recikliranja so se v predelovalni industriji zgodile dramatične spremembe. Poleg tega proces recikliranja izboljšuje naše okolje in kakovost našega življenja. Na žalost večina od nas ne pozna prednosti recikliranja in razlogov, da porabimo čas za ločevanje odpadkov od recikliranih materialov. Tako ne vlagamo časa in truda, potrebnega za pravilno recikliranje.

Nekaj pomembnih dejstev

-    Emisiji toplogrednih plinov, ki se izpuščata zaradi procesa recikliranja, so bistveno manj obremenilna v primerjavi s toplogrednimi plini, ki jih oddajajo izdelki iz novih materialov.

-    Količina surovin, ki jo uporabimo za proizvodnjo novega izdelka iz recikliranega materiala, se zmanjša za 50 %, s čimer prihranimo dragocene naravne vire.
-    Z recikliranjem steklenih steklenic lahko prihranimo energijo. Količina energije, prihranjena z recikliranjem ene stekleničke, je dovolj, da televizor deluje več kot 15 minut.

-    Kakovost stekla, dobljenega z recikliranjem, je enako kakovostna in enaka čistost kot pri popolnoma novem steklu.

-    Povprečni čas, potreben za recikliranje aluminijaste pločevinke, kar pomeni, da se pri recikliranju doseže skoraj stoodstotni prihranek.

 -   Recikliranje aluminija prihrani približno 95 % energije, potrebne za proizvodnjo novega aluminija.

  - Steklo potrebuje 4000 let, da se razkroji v naravi.

 -   Na vsakih 10.000 ton odpadkov se ustvari samo 1 delovno mesto, medtem ko z recikliranjem nastane 36 novih delovnih mest.

-    Z recikliranjem papirja lahko prihranimo drevesa, olje, energijo in vodo, ki jih potrebujemo za izdelavo. Na primer z recikliranjem ene tone papirja prihranimo, 7000 litrov vode, 4000 KW / h električne energije, 380 litrov olja in seveda 17 dreves, ki se uporabljajo kot surovina.

-   Povprečna količina odpadkov, ki jih človek proizvede na dan, znaša približno 4 kilograme, v enem letu pa je to približno 1 do 1,5 tone. Ta znesek lahko znatno zmanjšamo, če pravilno recikliramo.

-    Več kot 75 % odpadkov, ki jih odvržemo, je dejansko mogoče reciklirati. Trenutno recikliramo le 30 %.

-    Količina energije, ki je potrebna za recikliranje plastike, je bistveno manjša v primerjavi z energijo, potrebno za sežig.
-    Stroški, potrebni za načrtovanje in izdelavo tovarne za recikliranje papirja, so za več kot 80 % nižji v primerjavi s stroški, potrebnimi za gradnjo papirnice, ki proizvaja papir iz sveže kaše.
-    Elektronske izdelke lahko ponovno uporabimo ali recikliramo. Tega se večinoma ne zavedamo, zato je le majhen del elektronskih odpadkov recikliran.
-    Recikliranje elektronskih izdelkov je okolju prijazen postopek. Z recikliranjem lahko dobimo dragoceno surovino.
-    Najboljši način za odlaganje starih avtomobilskih pnevmatik in gumijastih izdelkov je recikliranje. Z recikliranjem lahko izdelamo podloge za preproge, površino otroških igrišč in športne podplate.

Recikliranje je zadnji korak v 3-kratnem ciklu zmanjšanja, ponovne uporabe in recikliranja. Ker se prva dva koraka običajno ne izvajata v veliki meri, moramo upoštevati vsa ta zanimiva dejstva o recikliranju, se moramo potruditi, v povečanje količine odpadkov, da jih recikliramo doma.

Vir: http://greenenergysavingtips.com (http://s.tt/1kb2w)

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje