Ogrevanje

V zgradbo vgrajen hranilnik

Hranilniki, ki se vgrajujejo neposredno v zgradbo, imajo toplotno izolacijo, debeline od 200 do 400 mm.


Hranilnik tople vode za ogrevanje, izdelan iz varjene jeklene pločevine in s približno 10 - 30 m 3 hranilne vsebine za vodo, ima vgrajene priključke za solarno in centralno ogrevanje. Priključki z grelniki so nameščeni v različnih višinah. Tako je mogoče ogrevanje hranilnika in poraba tople vode iz solarnega ogrevanja, pri najugodnejših temperaturah.

Hranilniki, ki se vgrajujejo neposredno v zgradbo, imajo toplotno izolacijo, debeline od 200 do 400 mm. Povprečne višine hranilnikov pa so nekje od 4-8 m. Namenjeni  so predvsem za uporabo v eno ali do dvodružinskih hišah, kjer jih namestimo direktno v zgradbo.

Slika 1 – Površina sončnih sprejemnikov, toplotni hranilnik in stopnja sončne pokritosti za shranitev tople vode
Slika 1 – Površina sončnih sprejemnikov, toplotni hranilnik in stopnja sončne pokritosti za shranitev tople vode

Slika prikazuje izvedbo sončne hiše z izdelanim hranilnikom odgovarjajoče velikosti za sončne sprejemnike, kjer znaša pokritost s sončnim ogrevanjem od 60 do 100 % ter dajejo okoli 10 kWh/m2 • a potrebne primarne energije za ogrevanje hiše v pasivni izvedbi. Mere za izdelavo jeklenih rezervoarjev cilindrične oblike so prikazane v preglednici.

Preglednica št. 2: Mere za izdelavo jeklenega rezervoarja cilindrične oblike

Mera 1)       Volumen hranilnika v litrih hran
  500 800 1000 1500 2000
 Ø d v mm 600 790 850 950 1000
Višina h   v mm 2150 2110 2200 2570 3000
1)  Mere brez toplotne izolacije (min.  + 2 x 100 mm).

Slika št. 2 prikazuje del enodružinske hiše, bivalne površine okoli 170 m2, z izračunano potrebno toploto 6 kW, z integriranim kombiniranim toplotnim hranilnikom premera fi = 150 cm, višina = 620 cm, površina sončnih sprejemnikov 68 m2, južna stran pod kotom 45°, pokritost toplotnih potreb s sončnimi sprejemniki približno 70 %, dodatno ogrevanje z lesnimi sekanci (približno 1,5 m/a). 

Slika 2 – V zgradbo vgrajeni jekleni toplotni hranilnik
Slika 2 – V zgradbo vgrajeni jekleni toplotni hranilnik

 Naslednje vrste hranilnikov za dolgoročno shranjevanje so najbolj primerne:

  • V zgradbo integrirani jekleni toplovodni hranilniki
  • Latentni toplotni hranilnik
  • Vročevodni betonirani hranilnik
  • Gramoz - sonda - hranilnik voda hranilnik
  • Vodonosnik - hranilnik
  • Zemeljska sonda – hranilnik.


Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje